Cautare pe blog

reclama

duminică, 17 august 2008

Constantina Dita Tomescu a castigat aurul olimpic in proba de maraton

Atleta română Constantina Diţă Tomescu a cucerit astazi prima medalie olimpică de aur din istoria României în proba de maraton, după ce a terminat cursa de la Beijing cu timpul de 2h:26':44'', informează NewsIn.

Pe locul 2 s-a clasat Catherine Ndereba (Kenya) cu 2:27:06, în timp ce medalia de bronz i-a revenit lui Zhou Chunxiu (China) cu 2:27:07.

O altă sportivă din România care a luat parte în finala probei de maraton, Lidia Şimon, s-a clasat pe locul 8 cu timpul de 2:27:51.

În urma acestei performanţe România are în prezent, la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice, 6 medalii: 3 de aur, 1 de argint şi 2 de bronz.

Sursa:stiri.rol